Bakan Ersoy, “Rahat olun, her zaman yanınızda olacağız”

  reklam desktop 1

  Bakan Ersoy, “Rahat olun, her zaman yanınızda olacağız”

  T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ilk yurtdışı ziyaretini 24 Temmuz 2018 günü Gümülcine’ye gerçekleştirdi. Ersoy, Dr. Sadık Ahmet’i anma töreni öncesinde Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni ziyaret etti. Bakan Ersoy’a Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu eşlik etti. Burada dernek başkanları, belediye başkanları ve seçilmiş müftülerle bir araya gelen Ersoy’un “Rahat olun, her zaman yanınızda olacağız” sözleri dikkat çekti.

  Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne gelişinde çiçeklerle karşılanan Ersoy, toplantı öncesinde Attiki bölgesinde meydana gelen yangın felaketi sonrasında Yunan halkının acılarını paylaştıklarını; Türk Hükümeti’nin yangın uçaklarını yardım için hazır tuttuğunu belirtti.

  “Dr. Sadık Ahmet’in 23. Ölüm yıldönümünde birleştirici rolünü görmek bizleri çok memnun ediyor. Özellikle Batı Trakya’daki soydaşlarımızın bu hassasiyetlerinin devamını devlet olarak, ülke olarak memnuniyetle izliyoruz.” Görüşlerini dile getiren Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

   

  ZOR GÖREV SİZLER İÇİN ARTARAK DEVAM EDİYOR.

  “Sizlerin Türk kelimesi kullandığınız içi neler çektiğinizi, Sadık Ahmet’in zamanında nelerle karşılaştığını, sizlere Türk kelimesini miras bıraktığını ve sizin de buna nasıl sahip çıktığınızı gururla izliyoruz. Zor görev sizler için artarak devam ediyor. Bunu sizden sonraki nesillere aktarmak sizlerin görevi; bu fedakarlığı yapmak öncelikle sizlerin görevi.

  Sayın Cumhurbaşkanı Yunanistan’ı her ziyaretinde sizleri de ziyaret ediyor. Buradaki asıl amaç en üst seviyede desteğimizi belli etmektir. Yunan Hükümeti ile yaptığımız her görüşme platformunda gündem olmasa bile Batı Trakya’daki soydaşlarımızın sorunlarını gündem haline getiriyoruz.

  AİHM’nin aldığı kararlara rağmen derneklerinizde Türk kelimesinin kullanılamaması, izin verilememesi ki Avrupa Komisyonu’nda hala bekletici sebeptir. Yunan Hükümeti’nden beklentimiz artık bu konuda ısrarcı olmaması, Avrupa ve Avrupalılığa yakışır düzenlemeleri yapmasıdır.

  RAHAT OLUN. BİZ HER ZAMAN YANINIZDA OLACAĞIZ.

  Biz, Hükümet olarak Devlet olarak bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Barışçıl platformlarda Yunan Hükümeti ile yaptığımız her görüşmede diyalogla sizlerin sorunlarını aşmaya çalışacağız, hepsini gündeme getireceğiz, çözmeye çalışacağız.

  Soydaşlarımız çok önemlidir. Her platformda da bu desteği Sayın Cumhurbaşkanımız dile getiriyor. Rahat olun. Biz her zaman yanınızda olacağız. Her türlü desteği vermek için Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na Gümülcine’den, sizden bir arkadaşımız atandı. İlk yurt dışı görevim burayadır ve aslında bu bir mesajdır. Kalpten bir şekilde sizi desteklediğimizi, vazgeçmediğimizi bilmenizi isteriz. Dr. Sadık Ahmet’e ve yurtdışındaki Türklere verdiğiniz destek için gurur duyduğumu belirtmek isterim.”

  Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, Birliğin tarihçesine vurgu yaptı ve şunları söyledi:

  “1955’te Türkiye Cumhuriyeti tarafından yaptırılan bir binasının içinde olduklarını belirten GTGB Başkanı Nejat Ahmet, “Derneğimiz 1928- 1983 arasında faal olarak resmi olarak çalışmıştır. 1983’ten sonra tabelası indirildi. 1988’de verilen mahkeme kararıyla “Burada Türk yoktur” denildi. Bu da Yunanistan’ın daha önceki politikalarına karşı gelmek anlamına geliyordu. Şu anda Gümülcine Türk Gençler Birliği faaliyetlerine gayri resmi olarak devam ediyor.”

  CHP Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygün yaptığı çok kısa konuşmada, Dr. Sadık Ahmet’i saygıyla andıklarını ve Yunanistan’da yangın felaketinde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileklerini ilettiklerini ifade etti.

  Toplantı daha sonra denek başkanlarıyla basına kapalı olarak devam etti.

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.