Komotini

10°C

  Din derslerindeki müfredata Ortodoks ilahiyatçılar tepki gösterdi

  Din derslerindeki müfredata Ortodoks ilahiyatçılar tepki gösterdi

  Yunanistan’da, din dersiyle ilgili yapılan müfredat değişikliği Ortodoks ilahiyatçıların tepkisine neden olurken, Eğitim Bakanlığı, yeni müfredatın uygulanmamasının disiplin cezalarını gerektireceğini açıkladı.

  Eğitim Bakanlığı, Panhelenik İlahiyatçılar Birliğinin (PETH), yeni müfredatın "Ortodoksluk açısından sakıncalı olduğu " gerekçesiyle okullarda uygulanmaması yönündeki çağrısı üzerine yaptığı yazılı açıklamada, eğitim meselesinin devletin sorumluluğunda bulunduğu ve bununla ilgili tüm prosedürleri belirleme hakkının devlete ait olduğu belirtti.

  Açıklamada, “Müfredatın uygulanmaması disiplin cezalarını getirecek. Bu gibi hareketler çağdışı, karanlıkçı ve yasa dışı özendirmelerdir ve eğitim camiası tarafından kabul edilmesi mümkün değildir.” ifadelerine yer verildi.

  PETH, kısa bir süre önce ilk ve ortaokullara gönderdiği mektupta, “hükümetin hazırladığı yeni din dersi müfredatının ve bununla ilgili hazırlanan kitapların Ortodoksluk açısından sakıncalı olduğu ve okullarda çocuklara Ortodoks dinini öğretmediğini” belirterek, derslerde eski kitapların okutulması çağrısında bulunmuştu.

  Yunanistan’da, önceki yıl Eğitim Bakanlığının kararıyla ilk ve orta okullarda  din dersinin öğretim biçimi ve içeriği değiştirilmişti.

  Bakanlığın önceki açıklamalarında, kilise yetkililerine danışılarak düzenlenen yeni müfredatın çağdaş bir anlayış üzerine hazırlandığı ve Ortodoks dininin yanı sıra diğer dinlerin de öğretilmesini kapsadığı belirtilmişti.

  Kaynak: Anadolu Ajansı

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.