Cafer Alioğlu’ndan üçüncü kitap: “Hayatım ve Anılarım”

  Cafer Alioğlu’ndan üçüncü kitap: “Hayatım ve Anılarım”

  Yunanistan’ın tarihindeki önemli olayların birincil tanığı olan  86 yaşındaki  Cafer Alioğlu, Batı Trakya Türk toplumunun Avrupa’daki mücadelesine öncülük ettiği dönemi kitabında ayrıntılarıyla anlatıyor.

  Almanya’daki Batı Trakya Türk toplumunun teşkilatlanmasının önderlerinden ve Avrupa Batı Trakya  Türk Federasyonu(ABTTF)’nun ilk başkanı Onursal Başkanı Cafer Alioğlu, “Hayatım ve Anılarım” isimli üçüncü kitabını yayımladı.

  Bursa Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından yayımlanan kitap hakkında ABTTF Onursal Başkanı Cafer Alioğlu ile yaptığımız görüşmede Alioğlu şöyle dedi: “86 yaşındayım, hayatımın 60 yılında Batı Trakya Türklerinin mücadelesi için çalıştım”.

  183 sayfadan oluşan kitapta tarihsel olayların akışı içerisinde hayatını ve anılarını anlatan Alioğlu, hayatına ilişkin ilk hatırladığı anısı olarak 5 yaşındayken İskeçe Sakarkaya köyünde iki katlı evinin bahçesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ölüm haberini alan anne ve babasını ağlarken gördüğü anı hatırladığını söylüyor. 28 Ekim 1940’ta Yunanistan’a giren İtalyan Ordusu ile savaşta Yunanistan’ın zaferinin ardından 6 Nisan 1941 tarihinde Nazi Almanyası’nın savaşa dahil olmasıyla birlikte Alioğlu, 6 ila 7 yaşlarındayken bölgeyi işgal eden Alman askerlerinin kendisine çikolata vermesiyle çikolatayla tanıştığını anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda, Nazi ordularının desteğiyle Batı Trakya’yı işgal eden Bulgarların bölgeyi terkederken verdikleri zarar nedeniyle bölgedeki Türkler ve Yunanlıların açlık dolu günler yaşadığını belirten Alioğlu, kişisel yaşantısıyla tarihin önemi olaylarına kendi gözünden ışık tutuyor.

  Kitabında Batı Trakya’dan Almanya’ya uzanan göç hikayesini anlatan Alioğlu, Almanya’daki ilk yürüyüş olarak 1982’de üç bin kişinin katılımıyla Yunanistan Frankfurt Başkonsolosluğu’nun önündeki protestonun öncülerinden biri olarak bu protestodan sonra Almanya’da Batı Trakya Türklerinin hızla örgütlenerek 28 Şubat 1988’de Almanya Batı Trakya Türkleri Federasyonu adı ile ABTTF’yi kurdukları günleri kitabında ayrıntılarıyla dile getiriyor.

  Batı Trakya Türklerinin mücadelesi için hayatı boyunca mücadele eden Alioğlu, aktif olarak  görev yaptığı dönemde Şapçı-Gümülcine arasına açık cezaevi inşa edilmesi girişimi konusunda şunları anlatıyor: “Dönemin tüm Alman milletvekilleri ile Alman Dışişleri Bakanı’na bizzat mektup yazarak 6000 dönümlük arazide 15 bin Batı Trakya  Türkünün yaşadığını anlattım. Cezaevi inşa edilmesi durumunda 15 bin  soydaşımızın açlıkla yüz yüze olacağını, bu soydaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun Almanya’ya göç edeceğini söyledim, Almanya’dan Yunanistan makamlarını ikna etmesi konusunda yardım istedim. 15 gün sonra Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen yanıtta şöyle yazıyordu: ‘Sayın Alioğlu! Sizi temin ederiz ki o topraklar soydaşlarınızın olarak kalmaya devam edecektir’. Yunan hükümeti kararını iptal etti, o topraklar soydaşlarımızda kaldı. Görev yaptığım dönemde elde ettiğimiz en somut başarımız bu oldu”.

  İlk ABTTF Başkanı olarak görev yaptığı dönemde uluslararası alanda üst düzey isimlerle yaptıkları görüşmeleri kitabında anlatan Alioğlu, ABTTF’nin Batı Trakya Türklerinin sorunlarına uluslararası düzeyde dikkat çekmek için Batı Trakya Türk toplumu temsilcileriyle birlikte yaptıkları çalışmalar sayesinde 60 bin Batı Trakya Türkünün vatandaşlıktan çıkarılmasına sebep olan 19. Madde’nin iptal edildiğini ve yaşamın her alanında yasaklarla mücadele eden Batı Trakya Türklerine vatandaşlık haklarının verildiğini belirtiyor.

  Cafer Alioğlu kimdir?

  1934 yılında İskeçe´nin Sakarkaya köyünde dünyaya gelen Alioğlu, ilkokuldan sonra ilköğretmen okulu ve öğretmen yetiştirme kurslarına katılarak azınlık öğretmeni olarak 1951´de göreve başladı. 1959 yılında, bugün ismi nedeniyle faaliyetlerine izin verilmeyen İskeçe Türk Birliği´nin başkanlığını yürüten Alioğlu, bu tarihten sonra görevini bırakmak zorunda kaldığı 1971 yılına kadar ölüm tehditleri ve baskılarla karşı karşıya kaldı. Baskılar sonucu ailesini Türkiye´ye göndermek durumunda kalan Alioğlu, görevini bıraktığı 1971 yılında Almanya´ya işçi olarak gitti. 1978´de çocukları ve eşinin sınırda pasaportlarına el konulup vatandaşlıktan çıkarılmaları sonrasında aynı akibete uğramak istemediği için, Yunan Vatandaşlık Yasası´nın Türkleri vatandaşlıktan çikarmak üzere hazırlanmış 19. maddesinin 1998´de yürürlükten kaldırılmasından sonra ancak 2000 yılında tekrar doğduğu topraklara gitme şansını bulabildi. 1982´deki Frankfurt yürüyüşünün ardından Almanya sokaklarına dökülen Batı Trakya Türklerinin önderliğini üstlenen Alioğlu, 28 Şubat 1988´de kurulan ABTTF´nin ilk başkanı olarak 1994´e kadar aralıksız olarak 6 yıl görev yaptıktan sonra, emekliliğini alarak Bursa´ya yerleşti.

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.