“Demokrasi Karasu’dan geçerken köprüden düşerek boğuldu”

  reklam desktop 1

  “Demokrasi Karasu’dan geçerken köprüden düşerek boğuldu”

  Gümülcine – 27.07.2021

  Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu (ABTTF) Yunanistan’nın, demokrasiye dönüşün 47. yıl dönümü kutlaması ile ilgili bir açıklama yayımladı.

  Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Ülkemiz Yunanistan’da 1967’den 1974’e kadar süren yedi yıllık Albaylar Cuntası iktidarından sonra 1974’te demokrasiye dönüşün 47. yıl dönümü kutlandı. Demokrasiye dönüşün 47. yıl dönümü vesilesiyle 24 Temmuz 2021’de Atina’da Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou’nun ev sahipliğinde demokrasi resepsiyonu düzenlendi. Burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou, liberal demokrasinin önemine değinerek, Temmuz 1974’te demokrasiye dönüşün geçmişin yaralarının sarılması için temel oluşturduğunu ifade etti.”

  Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu yaptığı açıklamada, “Ülkemiz Yunanistan askeri cuntanın çökmesinin ardından 1974’te yeniden demokrasiye geçti ancak demokrasi Karasu’dan geçerken köprüden düşerek boğuldu. Zira ülkemizde liberal demokrasi değerlerinin Batı Trakya Türk toplumu için geçerli olmadığı maruz kaldığımız ve o tarihten sonra yıllar içerisinde artarak devam eden hak ihlalleri ve ayrımcılık ile ortadadır. Bizler söz konusu olunca ülkemizde demokrasi rafa kaldırılmaktadır. Evet, askeri cunta bugün yok ama ülkemizin bizlere yönelik sistematik ayrımcı uygulamaları halen devam ediyor. Kendimizi tanımlama hakkımızı reddeden ülkemiz Türk kimliğimizi inkar ediyor, ‘Türk’ isimli derneklerimizi yasaklıyor. İkili ve uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış olan eğitim ve dini özerkliğimiz bizlere danışılmadan hayata geçirilen uygulamalarla gasp edilmiş durumda. Batı Trakya Türk toplumu olarak bizler demokrasi ve hukuk çerçevesinde sorunlarımızın çözümü ve ülkemizde liberal demokrasinin gerçek anlamda hakim olması için mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.