“Yunanistan’da Seçim Sistemi”paneli düzenlenecek

  reklam desktop 1

  Previous Next

  “Yunanistan’da Seçim Sistemi”paneli düzenlenecek

  ONLINE PANEL OTURUMU

  “Yunanistan’da Seçim Sistemi”

  Genel Seçimlerde Uygulanacak Seçim Sistemleri ve Yurtdışındaki Yunan Vatandaşlarının İkamet Ettikleri Ülkede Oy Kullanma Hakkı

  16 Mayıs 2022

  18:00-19:00

  (Yunanistan Saati ile)

  Avrupa Batı Trakya  Türk Federasyonu(ABTTF), “Yunanistan’da Seçim Sistemi: Genel Seçimlerde Uygulanacak Seçim Sistemleri ve Yurtdışındaki Yunan Vatandaşlarının İkamet Ettikleri Ülkede Oy Kullanma Hakkı” konulu çevrim içi panel düzenliyor.

  Yunanistan’da son genel seçimler 7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bir sonraki genel seçimlerde ilk turda 4606/2016 sayı ve tarihli yasa ile nispi temsil sistemi uygulanacaktır. Nispi temsil sistemi kapsamında yapılan seçimler dahilinde hükümet kurulamadığı takdirde ikinci tur seçimlere gidilecektir. İkinci tur seçimler yapılması halinde 4654/2020 sayı ve tarihli yasa ile kademeli bonus sistemi uygulanacaktır.

  Bununla birlikte 4648/2019 sayı ve tarihli “Yunanistan sınırları dışında bulunan seçmenlerin oy kullanma hakkının kullanımının düzenlenmesi” başlıklı yasa ile yurtdışında yaşayan Yunan vatandaşlarının özel seçim listesine katılmasına yönelik şartlar düzenlenerek bu vatandaşların ikamet ettikleri yerlerde oy kullanmalarının önü açılmıştır.

  Panel, Yunanistan’da nispi ve kademeli bonus seçim sistemleri ile yurtdışında yaşayan Yunan vatandaşlarının oy kullanmaları için gerekli şartlar ve oy kullanma usülüne ilişkin olarak bilgilendirmede bulunacaktır.

  Panelde Yunanistan’da bir sonraki olası erken seçim veya olağan genel seçimlerde uygulanacak seçim sistemleri ele alınacak olup bu seçim sistemlerine göre oy kullanacak olan Batı Trakya Türk toplumuna mensup seçmenlerin oy kullanımı konusu değerlendirilecektir.

  Program şöyledir:

              Selamlama ve Açılış Konuşmaları      

              Halit Habip Oğlu

        Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı

              Panelistler:

  Nihan Ayan

       ABTTF Atina Temsilciliği

  Galip Galip

        Eski Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Sabık PASOK Rodop Milletvekili

  Moderatör

        Melek Kırmacı Arık

  ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü

  Etkinlik ABTTF’nin YouTube ve Facebook sayfalarından canlı yayınlanacaktır.

  Paneli canlı izlemek için linkler şöyle:

  YouTube:  https://www.youtube.com/watch?v=QZqgnoQpZDY

  Facebook:  https://www.facebook.com/events/1041414209817849

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.