Kültürel ve dini mirasa saygı

  Kültürel ve dini mirasa saygı

   

  Gümülcine, 15.09.2023

  YORUM

  Basında yer alan haberlere göre Yunanistan N.D. Avrupa Parlamentosu milletvekili Anna-Misel Asimakopulu, Strasburg’daki AP’da 2022 Türkiye raporundaki düzenlemelerin desteklenmesini istedi.

  Raporda Türkiye’nin Ayasofya ve Patrikhane gibi kültürel mirasın dinsel özelliklerine saygı gösterilmesi istenmektedir.

  AP bir kez daha taraflı davranmış, olaylar karşısında objektif olmadığını ve çifte standart durumlar takındığını göstermiştir. Bu tabii ki ilk defa hazırlanan bir rapor değil ki sürpriz de olmamıştır.

  AP milletvekilleri bu raporu hazırlarken;

  • Yunanistan Dimetoka’da 1420 yılında inşa edilen ve 2017 yılında yanan Çelebi Sultan Mehmet camisinin ne durumda olduğunu acaba biliyorlar mı?
  • Drama’da, Serezde, Selanik’te, Rodos’ta, Yanya’da bir çok caminin kapalı olduğu ve amaçları dışında kullanıldığı da ne yazık ki görmezlikten gelinmektedir.
  • Hiç Hıristiyanın yer almadığı Trabzon’daki Sümela Manastırında ayin düzenlenirken, Batı Trakya Müslüman Türklerine Trikala ve Larissa şehirlerindeki Osmanlı eserlerinde ibadet izni hala neden verilmediğini acaba hiç araştırdılar mı?
  • Batı Trakya’daki Müslüman Türkler, yasalara dayanarak müftülerini seçtikleri halde neden bu kişiler göreve getirilmiyor? Oldu bittilerle müftülüklerin içi boşaltılıp devlet dairesine dönüştürülüyor. AP bunları görmüyor mu?

  Evet, ne yazık ki görmüyorlar. Bu şekilde de kendi içlerindeki müslümanları istekleri ve amaçları doğrultusunda yönetmek istiyorlar. Yönetirken de ne yazık ki bir çok olayı da görmezlikten gelme gibi çok vahim bir davranış içerisine giriyorlar.

  İnsan haklarında, dini hürriyetlerde çifte standarta yer yoktur. Hangi milletin kültürel ve dini mirası olursa olsun saygı gösterilmelidir, korunmalıdır. İnsanlar ancak bu şekilde birbirlerine şüpheci gözlerle bakmayı bırakırlar; yaşadıkları ülkeye olan bağlılıkları ve sevgileri bu şekilde daha da artar. Bundan ötesi de siyasi konjonktüre göre hareket etmektir ki bu da kültürel ve dini miras açısından hüsrandan başka bir şey değildir.

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.