İSKEÇE AZINLIK ORTAOKULU - LİSESİ ÖĞRENCİLERİ VARDİYALI EĞİTİMİ PROTESTO ETTİ

  Previous Next

  İSKEÇE AZINLIK ORTAOKULU - LİSESİ ÖĞRENCİLERİ VARDİYALI EĞİTİMİ PROTESTO ETTİ

  Gümülcine, 18.09.2023

  İskeçe’li öğrencilerin feryadı dinmek bilmiyor!

  “Balık istifi” sınıflar bir kez daha protesto edildi!

  “Vardiyalı eğitime son”, “Yeni okul istiyoruz” slogaları İskeçe’de yankılandı!

  Yunanistan’ın İskeçe kentinde bulunan ve Türkçe-Yunanca eğitim veren İskeçe Azınlık Lisesi öğrencileri, 18.09.2023 günü vardiyalı eğitimi protesto etti. Ortaöğretim Müdürü Sidiropulu istifaya çağrıldı.

  İskeçe Azınlık Lisesi Encümen heyeti ile Okul Aile Birliğinin düzenlediği protesto yürüyüşüne öğrencilerin, velilerinin yanı sıra; İskeçe milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, DEB Partisi G. Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, BAKEŞ G. Müdürü Pervin Hayrullah,  Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Deli Hüseyin, Mustafçova Belediyesi Başkan adayları Cemil Kabza ve Ahmet Kurt, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet’in yanısıra kalabalık bir topluluk katıldı.

  Protesto yürüyüşü sabah saatlerinde okulun önünde başladı. Pankartaların da taşındığı yürüyüş şehir meydanındaki İskeçe Belediyesi önünde devam etti. Oluşturulan heyet burada İskeçe Belediye başkanını ziyaret etti, ancak başkan makamında yoktu.

  Yürüyüş daha sonra da eski valilik önünde devam etti. Buradaki beklemede yürüyüşe katılanlar sık sık sloganlar attılar ve vardiyalı eğitimi protesto ettiler.

  Yürüyüşün sonunda da İskeçe Ortaöğretim Müdürlüğüne gelindi. Heyet Ortaöğretim Müdürü Bayan Sidiropulu ile görüşmeye gittiğinde müdür makamında bulunamadı! Bunun üzerine Sidiropulu’nun istifası istendi. Katılımcılar yine burada da “Okul istiyoruz”, “Vardiyalı eğitime son”, “Öğleden sonra eğitim istemiyoruz”,“Eşit eğitim istiyoruz”, “Ekmek, Eğitim, hürriyet” gibi sloganlar attılar.

  Heyet üyeleri Ortaöğretim Müdürülüğü önünde yürüyüşe ilişkin görüşlerini şöyle dile getirdiler.

  GEREKİRSE GÜMÜLCİNE VE ATİNA’YA DA GİDECEĞİZ

  Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Kara: “Vardiyalı eğitimi kabul etmemiz mümkün değil. Sembolik olarak binanın önünü kapatacağız. Yarın sabahtan itibaren protestolara devam edeceğiz. Gerekirse Gümülcine ve Atina’ya da gideceğiz. Çocuklarımızla oynayamazlar.

  “KAZANILMAMIŞ SAVAŞ, VERİLMEMİŞ SAVAŞTIR.”

  İskeçe Milletvekili Zeybek: “Bıçak artık kemiğe dayanmıştır, geri adım yoktur. Çok vaatler aldık, uygulama görmedik. Burada haklıyız. İstediğimiz nedir? Okulun sabah eğitim yapması. Bu neden olmuyor? Birilerinin kaprislerinden dolayı. Biz, mücadeleyi vereceğiz. En büyük gücümüz sizsiniz. Nazım Hikmet’in de dediği gibi, “Kazanılmamış savaş, verilmemiş savaştır.” Biz de bu savaşı vereceğiz.”

  SADECE OKULUN SORUNUN ÇÖZÜLMESİ DEĞİL, ONLARIN DA YERLERİNDEN EDİLMESİ GEREKİYOR.

  Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Deli Hüseyin: “Yetkili kişi azınlık insanını muhatap alma ihtiyacını görmedi ve orada bulunmadı. Bu insanlar, bu sandalyede oturanlar, maksat itibariyle azınlık eğitimini bitirmek isteyen insanlar. Dolayısıyla sadece okulun sorunun çözülmesi değil, onların da yerlerinden edilmesi gerekiyor.”

  FİLİSTİN’DE BİLE BÖYLE BİR OKUL GÖRMEDİM

  DEB Partisi G. Başkanı Çiğdem Asafoğlu: “Hakkınızı alana kadar burada olacağız. Bizler, mayıs ayında AP’da 42 milletvekili olan EFA başkanını Batı Trakya’ya getirdik ve okulu ziyaret ettirdik. Kadının bize söyledikleri şunlardı: “Ben bütün dünyada okulları gezdim, ancak Filistin’de bile böyle bir okul görmedim.” Maalesef Filistin kadar olamıyoruz.

  BU BİNA EĞİTİME AYKIRI, KAPATILMASI, BAŞKA MODERN BİR BİNAYA TAŞINILMASI GEREKİR!

  İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa: “Bizleri yönetenlere önemli bir mesaj veriyoruz. Yetkililer diyor ki: Siz, EFA başkanı geldiğinde alt kattaki depoda eğitim görüyoruz, demişsiniz. Biz bu şikayet üzerine kapatıyoruz, diyorlar.

  Yalan söylüyorlar. Bu bina eğitime aykırı, kapatılması, başka modern bir binaya taşınılması gerekir!

  Dürüst olması gerekir. Eğitimin olduğu yerde ahlaklı olmamız gerekir.

  Bu eylemler devam edecek. Duruma göre öbür gün de devam edeceiz. Cumaya kadar bu böyle gidecek. Arkadaşlarla tekrar iştişare edeceğiz. Masada farklı alternatifler de var.

  Sayın siyasiler. Önümzdeki günlerde seçim var. Bu şantaj olarak söylemiyorum. Siz, azınlığın temeli eğitimle oynarsanız, bu azınlık kendi göbeğini kendi kesecek kadar siyasi ahlaka ve erdeme sahiptir.

  Hatırlanacağı gibi okulun açıldığı günlerde, öğrenci sayısının 590’lara düşmesinden sonra, sadece sabahçı eğitim yapılacağı bildirilmiş, ancak daha sonra yine vardiyalı eğitime devam edileceği yönünde yeni bir karar verilmişti. İşte öğrenciler ve veliler bu karmaşık durumu ve okulun fiziki şartlarını protesto etmek amacıyla bu yürüyüşü gerçekleştirdiler.

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.