17. Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışmasını Omurluköy’den Eymen Köse Ahmet Kazandı

  Previous Next

  17. Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışmasını Omurluköy’den Eymen Köse Ahmet Kazandı

   

  11.05.2024

  Gümülcine S. Müftülüğü tarafından bu yıl 17. düzenlenen “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması” Kozlukebir Belediyesine bağlı Omurluköy’de düzenlendi. Yarışmayı  Omurluköy’den Eymen Köse Ahmet kazandı.

  Yarışmaya; Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Kozlukebir Belediye Başkanı Erdem Hüseyin, İpsala Müftüsü Ahmet Bayraktar, milletvekili Özgür Ferhat, BAKEŞ Başkanı Dr. Hüseyin Bostancı, Yassıköy Belediye Başkanı Caner İmam, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Erol Yoluç, Güney Meriç Derneği Başkanı Hüseyin Mahmut, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, DEB Partisi G. Başkanı Çiğdem Asafoğlu, BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin Ahmet, Eyalet meclis üyelerinin yanı sıra binlerce soydaş katıldı.

  Yarışma Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet’in konuşmalarıyla başladı.

  17 yıldan bu yana yarışmayı düzenlediklerini belirten Gümülcine S. Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, “Yarışmaları rekabet değil, daha iyiye ve güzele ulaşmak için bir araç olarak görüyoruz. Buradaki yarışmacıların hepsi birinci. Çocuklarımızın sevinçlerine ortak olmak suretiyle dereceye girenleri tespit edeceğiz. Çocukları, anne- babaları ve hocalarını tebrik ediyorum. Omurluköy halkını canla başla çalıştıkları için onları da tebrik ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

  Yarışmanın başlangıcında, geçen yılın birincisi Omurluköy'den Elanur Deli Hasan Kur’an-ı Kerim okudu.

  Omurköy halkına, hocasına, Belediye Başkanına ve DEB Partisine, GTGB’ne, milletvekili Özgür Ferhat’a, sponsorlara ve İpsala Müftüsüne ve din görevlilerine teşekkür ettiklerini belirten Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, “100 civarındaki Kur’an kursundan 8 çocuğumuz finale kaldılar. Çocuklarımıızn hepsi birinci. Kural gereği bir kişi birinci olacak.

  Din adamları olarak imkanlarımız ölçüsünde görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Son peygamberin söylediklerini amel etmek zorundayız. Çocuklarımıza din bilgisi öğretmek zorundayız. Kurslarımızda ilkokul öğrencilerimiz vardır.

  Bizim dini öğretmen mecburiyetimiz var. 21. Asırda çocuklarımızı her türlü kötülüklerden korumaya çalışıyoruz. Kiliseler boşaldı. Camilerimizde de azalma var. İslâm son din olduğuna göre çocuklarımıza öğretmek zorundayız. Çocuklarımız Balkanlar, diğer ülkelerden ve hatta Türkiye’deki çocuklardan bile çok çok başarılı. Biz, çocuklarımıza kapıyı açıyoruz, buradan girmeleri gerekir.” Görüşlerine yer verdi.

  KUR’ANLA BESLENMEYEN MAALESEF ÖLÜ BİR NESİLDİR

  Kur’an-ı Kerim’i öğretecek bir müfredata sahip olmadıklarını belirten İpsala Müftüsü Ahmet Bayraktar, “Çok kutsal ve mukaddes bir davanın hep birlikte hamallığını yapıyorsunuz. Görev yaptığım Trakya coğrafyasında manevi değerlerimizden uzaklaşmış, savrulmuş bir nesil var. Bunun sebebi de Kur’an kurslarının olmaması ve Kur’an eğitiminin verilmemesidir. Ruhumuzun gıdasını vermeliyiz. Bu gıdanın da yukarıdan beslenmesi gerekir. Yukarıdan Kur’an gelmiş ve bununla beslenmek gerekir. Kur’anla beslenmeyen maalesef ölü bir nesildir.” İfadelerine yer verdi.

  Yarışma sonuçlarının açıklanmazdan önce Kozlukebir Belediye Başkanı Erdem Hüseyin Omurluköy halkını, Gümülcine S. Müftülüğünü, köy mütevellisini tebrik ettiğini belirtti ve Omurluköy’e her türlü desteği verdiklerini vurguladı.

  9 HAZİRAN’DA SANDIĞA GİTMENİZ ÇOK ÖNEMLİ

  Etkinliği düzenledikleri için köy halkına teşekkür eden, anne – babaları tebrik eden DEB Partisi G. Başkanı Çiğdem Asafoğlu, “Böyle yarışmalar Batı Trakya Türkleri için çok önemli. Biliyorsunuz 9 Haziran’da AP seçimleri gerçekleştirilecek. Bizler DEB Partisi olarak bu seçimlere üçüncü defa katılıyoruz. Batı Trakya Türk Azınlığının bir çok kronikleşmiş sorunları var. Bizler, DEB Partisi olarak sorunlarımızın çözüldüğünü ne yazık ki göremiyoruz. Sizlere şunun sözünü verebiliyoruz: 9 Haziran gecesi Trakya haritasının Batı Trakya Türklerinin renklerine boyandığında, bizlere “Yunan Müslümanları” diyenlere, “Hayır, biz Türk Müslümanlarıyız” diyebileceğimizin sözünü veriyoruz. 9 Haziran’da sandığa gitmeniz çok önemli. Başaracağınızdan eminim” İfadelerine yer verdi.

  BU YARIŞMADAN KAZANANLAR OLACAK

  Manevi değerlerimize değer kattığımız bu günde; tüm halkın burada toplandığını, çocukların başarılarını ve mutluluklarını, hocaların başarısını, özverili çalışmalarını yaşatmalarını kendilerinin de mutlulukla karşıladıklarını belirten Rodop milletvekili Özgür Ferhat, “Burada kazanan ya da kaybeden olmayacak. Bu yarışmadan kazananlar olacak ve Batı Trakya’mızda birlik olmamızın, beraber olmamızın; iri olmamızın, diri olmamızın nedenlerinden biri de budur; örf, adet, manevi değerlerimiz ve aramızda olan toplumsal bağları değerlendirmemizdir.” Görüşlerine yer verdi.

  Yarışmada kazananları Gümülcine Müftüsü İbrahim  Şerif açıkladı ve sponsorlar tarafından çocuklara  hediyeler takdim edildi.

  Sonuçlar ise şöyle:

  1. Eymen Köse Ahmet – Omurluköy 481 puan

  2. Emine Nezir – Payamalar 468 puan

  3- Zehra Çavuş Halil – Kırvakıf - 457

  4- Emir Bostancı – Kurcalı - 456

  5- Enes Keleş – Hemetli - 451

  6- Ahmet Hacı – Şehreküstü (Gümülcine)- 449

  7- Nida Derviş – Demirören - 435

  8- Halime Hafız Hoca – Yassıköy - 413

  Yarışma önümüzdeki yıl yine Omurluköy’de düzenlenecek.

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.