Milletvekili Zeybek, İskeçe bölgesindeki dolu zararlarının ödenmesini istedi

  Milletvekili Zeybek, İskeçe bölgesindeki dolu zararlarının ödenmesini istedi

  4.06.2024

  İskeçe Yeni Sol Partisi Milletvekili Hüseyin Zeybek, Parlamentonun Tarım Politikaları yetkilisi olarak, 29-05-2024 Çarşamba günü ova bölgesinde etkili olan dolu afetinden zarar gören çiftçilere derhal tazminat ödenmesi ve yeni önlemler alınması konusunda müdahelelerde bulundu.

  İskeçe Milletvekili, yetkili Bakana, çiftçilerin tazminatlarının derhal ödenmesi konusunda ne gibi girişimlerde bulunacağını ve hükümetin son olarak bölgedeki çiftçi ve üreticilerin her yağışta zarar görmemesi için doludan korumaya karşı havadan yapılabilecek müdahelere ne zaman başlanacağı sordu.

  Analitik olarak:

  Soru Önergesi

  Tarım ve Gıda Bakanlığı’na

  Konu: " İskeçe bölgesinde yoğun dolu yağışından zarar gören çiftçi ve üreticilerin tazmin edilmesi"

  İskeçe bölgesinde 29-05-2024 Çarşamba günü meydana gelen ve büyük yıkıma neden olan dolu yağışından sonra çiftçiler ve yetiştiriciler zarar bildirimlerine başladı.

  Edinilen bilgiye göre, tahıl, pamuk ve ayçiçeği mahsullerinin yanı sıra üzüm bağlarında da büyük zarar meydana geldi hatta bazı durumlarda tahribatın 100% olduğu bildirildi.

  Doludan zarar gören bölgeler arasında birçok zeytinliğin de bulunduğu bildirilmektedir.

  Sayın Bakana sorulur:

  1) İklim değişikliğinin çok belirgin olduğu son yıllarda çiftçi ve üreticilerin mahsüllerini koruma amacıyla ne gibi önlemler almayı ve tazminatların en hızlı bir şekilde ödenmesi amacıyla ne gibi girişimlerde bulunmayı planlıyorsunuz?

  2) Hükümet üreticilerin her yağıştan sonra zarar görmemesi adına doludan korumaya karşı havadan yapılabilecek müdahelere ne zaman başlayacağı ve yetkili bakanlıkların bu çalışmalarla ilgili planları nelerdir?

  İskeçe Yeni Sol Partisi Milletvekili

  Hüseyin Zeybek

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.